Age of Steam Delux Edition. Recenzja.

Age of Steam Delux edition. Czy bardziej po Polsku Wiek Pary edycja luksusowa :)

 

Przebieg rozgrywki

W grze wcielamy się w się w inżynierów, a nawet bardziej w przedsiębiorców kolejowych - oprócz budowy i logistyki trzeba bowiem zapewnić finansowanie.

Emisja akcji zgarnianie kasy i budujemy!

Tak ale emitując akcje musimy ponosić też koszty emisji, i to niekoniecznie tylko w postaci dywidendów, czyli dzielimy się jak zarobimy, jak nie zarabiamy koszty też są.

Jakie towary(kolorowe kostki) jakimi trasami do którego miasta zawieść, czy dać zarobić też przeciwnikom korzystając z ich torów?

Ale czekaj… czy tak daleko nasze składy towarowe dadzą radę dojechać, w grze trzeba zadbać o wszystko „hard to master” na pewno tu występuje.

Małe miasteczka możemy także przekształcać w miasta posiadające możliwość przeładunku towaru.
Nie każde miasto może przyjąć dany towar - musi się zgadzać kolor miasta i kolor kostki towaru.

Im więcej miast mijamy po drodze, tym więcej pieniędzy trafia do przedsiębiorców kolejowych - właścicieli poszczególnych odcinków torów. Czyli najlepiej przewozić towary po swoich torach i to jak największą ilością odcinków torów.

 

Którędy najepiej przejechać?

 

W grze ważna jest często kolejność, gdyż w danej turze można wybierać dodatkowe akcje np. „Urbanizacja” oraz budowa torów i przewożenie towarów może być bardziej optymalne gdy się to zrobi przed innymi przedsiębiorcami kolejowymi.

Układanie torów sprawia przyjemność - jak się uda wymienić tory w odcinku przeciwnika tak by przepuścić nasze tory nad/pod lub przej tem sam hex to satysfakcja jest duża :)

A wyszukiwanie tras przewożenia towarów tak by zapunktować maksymalnie (liczy się  rozwój lokomotyw - im większy tym dalsze trasy możemy pokonywać) jest bardzo satysfakcjonujące.

Koszty są tutaj często kluczowe, możemy towary wozić daleko, więc dużo możemy zarobić, ale koszty są też większe.

 

Regrywalność

Nudy szybko nie będzie, mamy 4 większe mapy dla 3-6 graczy, jedną miejszą dla 2 osób i nawet specjalna mapę dla trybu solo. i

Mi dużą frajdę sprawiało budowanie - szukanie możliwości zbudowania mostu nad torem przeciwnika wciąga ;)

Im dalej w czasie i tych torów trochę jest, wciąga też logistyka - planowanie najbardziej dochodowych tras do przewożenia towarów.

Jak się uwiniemy to możemy także rozbudować miasteczko tak by mogło przyjmować odpowiednie towary po potrzebujemy mieć je bliżej/ albo dalej :)

Jest też gra nad stołem - w postaci licytacji o kolejności wykonywania ruchów w rundzie, co często ma istotne znaczenie.

Gra daje duże pole do popisu fanowskim i nie tylko dodatkom (pierwszy oficjalny będzie miał premierę jednocześnie z grą podstawową) - nowe mapy, z różnymi warunkami początkowymi oraz w trakcie rozgrywki - tak tutaj każda mapa może mieć swoje dodatkowe zasady.

Przed grą towary są rozkładane w większości loswo (chociaż czasami scenariusz przewiduje, żę bawełna bedzie w konkretnym mieście) co też zwiększa regrywalność, bo trudno o takie samo ułożenie towarów, więc mamy możliwyą ogromą liczbę różnych warunków początkowych.

 

Wykonanie gry

Pierwsze wrażenie to pudełko, piękna ilustracja oraz pudło z bardzo grubej i wytrzymałej tektury. Nie próbowałem, ale wydaje mi się, że nawet jakbym na nim usiadł to by się mu nic nie stało. Porżądna robota jak z KS-a. Wewnątrz mamy bardzo uporządkowaneą zawartość, żeby nie latała ona po tym pancernym pudle dodano sporej wielkości piankę, która wypełniiła przestrzeń między wieczkiem a zawartością.

Teraz o insercie.

Insert pozwala na porządek w pudełku oraz na szybkie rozkładanie gry pod warunkiem, że:

  • Koszyki towaru trzyma się w worku. Białe osobno (w woreczku strunowym) bo są potrzebne tylko w jednej mapie.
  • Żetony pieniędzy posortowane w 3 osobnych podatnikach, od razu posłuży to jako tacka do gry.
  • Żetony torów i miast posortowane według rodzaju. Mamy 4 osobne podziałki na te żetony więc porządek może być.
  • W kolejnym osobnym pudełku naszego insertu gdzie mamy 8 oddzielonych komór, trzymamy posortowane 6 kolorów znaczników graczy, znaczniki miast oraz kostki.

Trochę mi to zajęło zanim doszedłem do takiej konfiguracji. Początkowo upychałem też kostki do pudełek do osobnych zasobników, co było błędem :) I tak skongiurrowana zawartość w pudełku i insercie jak wspomniałem bardzo przyśpiesza rozkładanie gry.

IMG_6545_r2_c1

Gra ma wygony insert. Jedno z pudełek może także być użyte jako tacka do gry z żetonami pieniędzy.
Kostki towarów najlepiej przetrzymywać w woreczku.

 

Wygląd gry

Co do wyglądu gry to jak dla mnie Ian O’Toole zrobił dobra robotę. Genialnie dobrana typografia i kolorystyka. Oszczędna kreska pozwalająca skupić się na faktycznej pracy „inżyniera”, klimat jest oddany bardzo dobrze - a mam doświadczenie z życia jak to w takiej projektowej firmie kolejowej jest ;) I mi nie są potrzebne kaktusy przy torach by być zadowolonym z rozgrywki.

W internetach pojawiają się częste komentarze, że grafika uboga, że wygląda jak prototyp. No ja tak dopracowanych prototypów nie widziałem, ale z gustami się nie dyskutuje, mi ten ekskluzywny minimalizm bardzo odpowiada (Przyjrzyjcie się na prawdę tym z wyczuciem dobranym fontom, oraz kolorom i minimalistycznym ikonkom). Ale to tak jest często, że o tym co się nie podob krzyczy się po internetach więcej, niż o tym co się podoba ;)

 

IMG_6618

Jak dla mnie wygląd to plus gry

Podsumowanie

Bardzo przyjemna gra w której mamy dużo optymalizacji i planowania. Miłośnicy eurosucharów będą zachwyceni.


Od razu z podstawką premierę będzie miał dodatek, nie miałem przyjmności go ogrywać i żałuję, nowe mapy w tym Polska urozmaicają dodatkowo rozgrywkę :)

Gra ma u mnie bardzo mocną 9/10 w skali BGG. W  tym momencie proponuję grę do zagrania każdemu z kim mam okazję grać, i nie mam dosyć. Zagrała nawet moja córka i się nie nudziła a to jest dla mnie bardzo dobra referencja :)

Gra jest dobrym wstępniakiem do klasycznych gier 18.xx , jeśli grasz Age s Steam i masz ciągle mało, to znak, żęby sięgnąć po bardziej złożone osiemnastki. 

 

Minusy?

Nie, grafika dla mnie nie jest minusem, tak samo jak muzyka poważna. Wiem, że dla niektórych jest to problem o czy wspomniełem cześniej, ale też nie wszyscy słuchają muzyki poważnej jak i "na szczęście" Disco Polo ;).

Jeden szczegół do którego bym się przyczepił to brak nominałów (liczb), na żetonach naszej waluty. Są ich na szczęście tylko 3 rodzaje więc latwo zapamiętać ich nominały, ale ja bym wolał by były one widoczne - może to już ten wiek :lol


Dziękuję Portal Games Polska za możliwość przetestowania gry.

 

Gdzie kupić

Jesteś zainteresowany grą ? Sprawdź dostępność gry w portalu planszeo.pl: https://planszeo.pl/gry-planszowe/age-of-steam-deluxe-edition